Pri zistení neoprávneného odberu plynu je jeho hodnota vypočítavaná z vyššej ceny než tej zmluvnej od dodávateľa, upozorňujú plynári na začiatku vykurovacej sezóny.
Vláda v rámci krízových opatrení reguluje a dotuje ceny energií s cieľom zmierňovať dopady energetickej krízy. Jedným z opatrení je aj „zastropovanie“ cien energií zo strany štátu, teda ich dotovanie pre odberateľov, najmä domácnosti.
Pri zemnom plyne je dôležité rozlišovať jeho prepravcu, distribútora a dodávateľov. Vláda dotuje cenu plynu, ktorý pre odberateľov zabezpečujú jednotliví dodávatelia plynu. To však neplatí pre distribútora – prevádzkovateľa plynárenskej distribučnej siete, ktorým je na Slovensku spoločnosť SPP – distribúcia, a. s. Distribučná spoločnosť nakupuje plyn na spotových trhoch na krytie technických a prevádzkových strát a na vyvažovanie plynárenskej siete. Tento plyn je majetkom distribučnej spoločnosti a jeho cena nie je zo strany štátu nijako dotovaná.
„Kto sa snaží ušetriť n náklady na energie tým, že sa manipuláciou s meradlom uchýli ku krádeži plynu, resp. neoprávnenému odberu, môže očakávať, že pri zistení skutku mu bude hodnota „načierno“ odobratého plynu vypočítaná z podstatne vyššej ceny,“ upozorňuje generálny riaditeľ spoločnosti SPP – distribúcia Martin Hollý. Podľa neho ide totiž o plyn prevádzkovateľa distribučnej siete, nie dodávateľa plynu. Z tohto dôvodu je aj škoda za neoprávnene odobratý plyn vypočítavaná z aktuálnej nedotovanej ceny plynu, ktorá je podstatne vyššia oproti štátom dotovanej cene, za ktorú svojim odberateľom predáva plyn ich dodávateľ. „Táto cena pritom môže byť vyššia až niekoľkonásobne,“ zdôrazňuje riaditeľ distribučnej spoločnosti.
Odberateľ plynu je v zmysle zákona o energetike povinný nahradiť distribučnej spoločnosti nielen hodnotu neoprávnene odobratého plynu, ale aj všetky náklady spojené s odhalením a odstránením neoprávneného odberu. Pri zistení zásahu do meradla spotreby za účelom ovplyvňovania hodnoty skutočnej spotreby plynu odberateľ čelí v zmysle trestného zákona trestnému oznámeniu. V závislosti od závažnosti trestného činu a veľkosti škody páchateľovi hrozí trest odňatia slobody od jedného do 12 rokov. Odberateľ, ktorý umožní inej osobe neoprávnene zasiahnuť do svojho meradla, je v takomto prípade podozrivý zo spolupáchateľstva a môže tiež čeliť trestnému oznámeniu a distribučnej spoločnosti musí nahradiť hodnotu ukradnutého plynu v niekoľkonásobne vyššej cene, ako je štátom dotovaná cena plynu, ktorú odberateľ štandardne platí svojmu dodávateľovi.
Distribučná spoločnosť zdôrazňuje, že každý neoprávnený zásah do meradla spotreby plynu je nebezpečný. Významne sa tým zvyšuje riziko vzniku úniku plynu, havárie na plynových zariadeniach, čo môže ohroziť nielen život, zdravie a majetok neoprávneného odberateľa, ale aj jeho okolia.
V Bratislave 31. októbra 2024
Mgr. Milan VANGA, manažér externej komunikácie SPP – distribúcia, a.s.