Metán je druhým najvýznamnejším skleníkovým plynom po oxide uhličitom, pričom jeho potenciál na otepľovanie je 25-krát [1] väčší v porovnaní s CO2 v horizonte 100 rokov. Plynárenstvo zohráva významnú úlohu pri redukcii emisií metánu, pretože tento plyn je hlavnou zložkou zemného plynu. Metánové emisie v plynárenstve vznikajú pri ťažbe, spracovaní, preprave a distribúcii zemného plynu. Tieto úniky môžu byť spôsobené plánovanými odfukmi, neúmyselnými únikmi z technických zariadení alebo únikmi z infraštruktúry.
Zníženie metánových emisií chápeme ako kľúčové opatrenie Scope 1 emisií pre boj proti klimatickým zmenám, keďže krátkodobý účinok metánu na otepľovanie je výrazný.
V rámci Európskej únie bolo prijaté nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/1787 z 13. júna 2024 o znižovaní emisií metánu v odvetví energetiky. Cieľom nariadenia je znížiť emisie metánu v celom energetickom sektore vrátane ťažby, výroby, prepravy a distribúcie fosílnych palív. Ďalej zavádza povinnosti pre spoločnosti na monitorovanie, vykazovanie a overovanie emisií metánu.
Pokrok v technológiách, ako sú meracie zariadenia na detekciu únikov, môžu výrazne prispieť k identifikácii a náprave únikov metánu. Investície do modernizácie infraštruktúry, vrátane výmen plynovodov a technických zariadení, sú nevyhnutné pre znižovanie emisií a prípravu infraštruktúry na distribúciu vodíka.
Radíme sa medzi plynárenské spoločnosti, ktoré implementujú opatrenia na zníženie metánových emisií, sú neoddeliteľnou súčasťou nášho pôsobenia a budeme v nich pokračovať.
Fugitívne emisie metánu uniknuté z potrubí a zariadení pri ťažbe, tranzite a distribúcii zemného plynu u nás od roku 1990 kontinuálne znižujeme. Prevádzkovateľ distribučnej siete plynovodov SPP – distribúcia radikálne zlepšila cielenie a včasnosť obnovy siete, zvýšila frekvenciu kontrol tesnosti a hlavne markantne skrátila čas opráv únikov vo svojej infraštruktúre. Naším cieľom je do roku 2030 znížiť metánové emisie o 30% v porovnaní s rokom 2018. Výsledkom viac ako desaťročnej snahy plynárenského odvetvia znižovať emisie skleníkových plynov je ich podiel len 0,4 % na všetkých emisiách GHG Slovenska.
[1] Global Warming Potentials (IPCC Fourth Assessment Report)
Technológie ako kompresory s nižšími emisiami a pokročilé ventilačné systémy môžu znížiť úniky počas normálnej prevádzky. Okrem toho, vzdelávanie a školenie pracovníkov v oblasti najnovších technológií a postupov na znižovanie emisií chápeme ako kľúčové pre dosiahnutie cieľov.
Znižovanie metánových emisií má tiež ekonomický prínos, keďže úniky metánu predstavujú stratu cenného prírodného zdroja energie. Vyzýva to na medzinárodnú spoluprácu, inovatívne technologické riešenia a pevné regulačné rámce. Výsledkom týchto snáh môže byť nielen ochrana klímy, ale aj zvýšenie efektivity a bezpečnosti v plynárenskom sektore.